لوله استنلس استیل یکی از پر مصرف ترین متریال در صنعت و ساختمان برای انتقال سیالاتی مانند نفت , گاز , اسید رقیق و غیره میباشد. فروش لوله های استیل بر اساس نوع آلیاژ به لوله استیل ۳۰۴ و لوله استیل ۳۱۶ در گروه ۳۰۰ و لوله استیل ۲۰۱ در گروه ۲۰۰ از پر مصرفترین لوله ها میباشد. قیمت لوله استیل صرف نظر از آلیاژ به سایز و ضخامت لوله بستگی دارد که این اختلاف قیمت روز لوله استیل ۲۰۱ یا لوله استیل نرده با بالاتر رفتن سایز و همچنین رده (اسکجوئل) به مراتب بالا تر میروند.


مصارف لوله 201

از لوله استیل برای کار دکوراتیو، ساخت حفاظ استیل و حمل و نقل مایعات و گاز استفاده می شود. این لوله استیل دوام و مقاومت بسیار خوبی دارد و برای کاربرد زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. برای این که مطمئن شوید لوله استیل 201 که خریداری می کنید تمام نیاز  شما را برآورده می کند و به خوبی ساخته شده است باید این لوله استیل را از مکان معتبر تهیه نمایید، در این مکان ها برای ساخت لوله استیل 201 از مواد مناسب و با کیفیت بالا استفاده می شود.

هر کدام از موادی که در ساخت لوله استیل 201 مورد استفاده قرار می گیرد، خاصیت خاص خود را دارد و عملکردی نیز از خود نشان می دهد. مقدار این مواد نیز بر کیفیت و مقاومت لوله استیل تاثیر گذار است.

لوله استیل 201 دارای فرمولاسیون خوبی،برای مقاومت در برابر خوردگی و دوام و استحکام بالایی می باشد. لوله استیل 201 مقاومت استقامتی مانند لوله استیل گرید 300 دارد و فشار زیادی را می تواند تحمل کند. لوله استیل 201 به راحتی جوش داده می شود و تمام تکنیک  جوشکاری تا دمای 1010-1093 درجه سانتی گراد را تحمل می کند. برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن، درجه حرارت از 2000 درجه فارنهایت نباید بیشتر باشد. لوله استیل 201 برای ساخت انواع قطعات به راحتی شکل می گیرد و در سقف سازی اتومیبل، راه اهن از آن استفاده می شود.

انواع کاربرد لوله استیل 201

 • استفاده از لوله استیل 201 در صنایع پتروشیمی و شیمیایی
 • از لوله استیل 201 برای تولید برق نیز استفاده می شود
 • استفاده برای انرژی تجدید پذیر
 • برای کاغذ و پالم
 • استفاده در لوله کشی
 • مورد استفاده برای دارو سازی
 • در صنایع غذا و نوشیدنی
 • برای انتقال گاز و نفت
 • لوله استیل 201 یک لوله کاربردی در معدن می باشد
 • برای انتقال آب
 • در صنایع دریایی
 • بیشترین کاربرد لوله استیل 201 در صنعت دکوراتیو و زیباسازی است

چگونه لوله استیل 201 را تشخیص دهیم ؟

حتما برای شما هم این سوال پیش امده که چگونه لوله استیل 201 را تشخیص دهیم ؟ و یا اصلا می توان لوله استیل 201 را تشخیص داد یا خیر ؟ شکل ظاهری تمام الیاژ استیل شبیه به هم است و با چشم نمی توان تفاوت لوله استیل 201 و بقیه را متوجه شد و یا آن را تشخیص داد. اما برای این که در هنگام خرید لوله استیل 201 خرید مطمئن تری داشته باشید و با خیال راحت خرید خود را انجام دهید می توانید از قطره آنالیز استفاده کنید.

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شده، لوله استیل 201 خاصیت غیر مغناطیسی دارد، بنابراین به اهن ربا نمی چسبد و آهن ربا را به خود جذب نمی کند.

این یکی از راه تشخیص لوله استیل 201 اصل می باشد. در ساخت لوله استیل 201 از کروم و نیکل استفاده می شود و اگر مقدار کروم استفاده شده در لوله استیل 201 10.5 به بالا باشد، این استیل خاصیت مغناطیسی خود را از دست می دهد و این راه تشخیص لوله استیل 201 است. به این استیل ها که خاصیت غیر مغناطیسی دارند، لوله استیل نگیر نیز گفته می شود. یک نمونه دیگر از استیل نیز می باشد که آهن ربا را به خود جذب می کنند و خاصیت مغناطیسی خود را حفظ کرده است، به این نمونه نیز استیل بگیر گفته می شود.

راهنمای خرید لوله استیل 201

 1. گرچه در بازار ایران آلیاژ ۲۰۱ استیل جزو استیل های ضد زنگ بفروش میرسد، اما لازم است بدانیم که این آلیاژ بدلیل درصد کم نیکل و کروم در ساختار خود ، تنها جهت استفاده در فضاهای داخلی و در محیط هایی که رطوبت کمی دارند مناسب هستند. بنابراین حهت استفاده در فضاهای باز و همچنین محیط هایی که رطوبت بالایی دارند (همچون شهرهای شمالی و جنوبی کشورمان ) توصیه میشود از آلیاژ ۳۰۴ استفاده شود .
 2. استیل ۲۰۱ و استیل ۳۰۴ از نظر ظاهری ، وزن و خصوصیات فیزیکی واقعا شبیه به هم هستند و شاید تشخیص آنها بدون آنالیز کاری ناممکن باشد ، ولی از نظر قیمت تفاوت چشمگیری با هم دارند ، بنابراین توصیه میکنیم لوله و پروفیل استیل را حتما از فروشگاه های معتبر تهیه فرمایید .
 3. لوله های استیل دکوراتیو صرفا جهت مصارف دکوراتیو تولید شده اند و استفاده از آنها در مواردی مانند صنایع غذایی و دارویی، انتقال هر نوع سیال و لوله و پروفیل هایی که تحت فشار هیدرواستاتیکی قرار میگیرند کاملا اشتباه است .
 4. به واحد فروش لوله و پروفیل های استیل دقت نمایید.  در بعضی سایزها شاخه، و در برخی کیلوگرم است.