استیل ۳۰۴ رایج ترین نوع فولاد زنگ نزن است. این فولاد شامل کروم و نیکل به عنوان عناصر غیر آهنی اصلی است. کروم آن بین ۱۸ الی ۲۰ درصد و میزان نیکل بین ۸ الی ۵/۱۰ درصد است. این فولاد متعلق به خانواده‌ی فولاد زنگ نزن آستنیتی است و هدایت الکتریکی و حرارتی کم‌تری نسبت به فولادهای کربنی دارد. کاربرد استیل ۳۰۴ خاصیت مغناطیسی ندارد. مقاومت به خوردگی این آلیاژ بالاتر از فولادهای رایج است. فولاد زنگ نزن ۳۰۴ به راحتی قابلیت شکل پذیری به اشکال مختلف را دارد، بنابراین به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

ترکیب شیمیایی استنلس استیل ۳۰۴

  • کروم: این عنصر باعث افزایش استحکام کششی، سختی، سختی پذیری، مقاومت به خوردگی و سایش می‌شود.
  • نیکل: این عنصر باعث افزایش استحکام و سختی می‌شود بدون این که چقرمگی و شکل پذیری کاهش یابد.
  • مولیبدن: حضور عنصر مولیبدن در این آلیاژ باعث افزایش استحکام، سختی، سختی پذیری و چقرمگی می‌شود. همچنین مقاومت خزشی و استحکام  در دماهای بالا را نیز افزایش می‌دهد.

انواع استیل 304

304 فولاد ضد زنگ دارای دو زیر مجموعه - درجه 304L و درجه 304H است.
به غیر از 304 نوع دیگری از استیل که با نام (304L) شناخته می شود و نوع اصلاح شده و نسخه کربن کم 304  است است نیز مصارف بسیاری دارد.علاوه بر این  304H ،نیز سری دیگری از این دسته است که  محتوای کربن بیشتری  داشته و برای استفاده در دمای بالا در دسترس تر مناسب تر است است.


ویژگی های استیل 304

استیل 304

304 قابلیت کشش پذیری خوبی دارد - ترکیبی از قدرت عملکرد پایین و طول عمر بالا اجازه تولید را به اشکال پیچیده می دهد. (مراقب باشید تا بلافاصله پس از تشکیل شدن، آنها را نابود کنند.)
این نوع آستنیتی فولاد به راحتی قابل جوش است. (در طی جوشکاری، احتمال تشکیل کربن کروم وجود دارد که ممکن است به مقاومت در برابر خوردگی منجر شود. برای غلبه بر این، جوشکاری باید توسط آنیلینگ کامل انجام شود که کاربید کروم را حل می کند. علاوه بر این، ساختار آستنیتی مستعد ابتلا به ترک خوردگی در طی جوشکاری است. این با اضافه کردن مقدار کمی از فریت در هنگام resolidifying مقابله می شود.)
304 دارای قدرت و استحکام بالا است، حتی در دماهای بسیار پایین (کریوژنیک).

فولاد ضد زنگ 304

304 سطح صاف است که آسان است برای تمیز کردن.
سطح جلا داده شده آن را به یک ظرافت و ظاهر خوب می دهد.
304 می تواند چندین شستشو را با مواد شوینده و پاک کننده های شیمیایی خانگی را تحمل کند


استیل 304 در شکل های مختلف

استیل 304 به دلیل کاربرد های فراوان ، در شکل های مختلفی از جمله ؛ ورق ، فلنج ، پروفیل ، لوله ، میلگرد و … ، تولید می شود .


کاربرد استیل 304

استیل 304 به دلیل مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و خوردگیدارای کاربرد های فراوانی می باشد . از جمله این کاربرد ها می توان به ؛ استفاده در ساخت لوازم شخصی ، دکوراسیون ، آشپزخانه ، درب ، پایه آیفون ، کابین آسانسور و … ، اشاره نمود .